Stowarzyszenie Milan Club Polonia - jedyny oficjalny fanklub Milanu w Polsce - największy Milan Club w Europie!

Witamy w Milan Club Polonia


MCP - daty i liczby:
Spotkanie założycielskie: 28.12.2001
Rejestracja Stowarzyszenia: 29.10.2004
Oficjalny fanklub AC Milan od: 26.06.2005
Liczba członków w sezonie 23/24: 1097
MCP to największy fanklub Milanu w Europie!

Liczba wyjazdów na mecze Milanu: 91
Liczba zorganizowanych spotkań Milanistów: 40
Kontakt: kontakt@milanclubpolonia.pl
Kanał IRC: #MCP

Przydatne linki:

- PIŁKARZ ROKU
- TERMINARZ MILANU NA SEZON 2024/25
- Panel członka MCP
- Regulamin kwalifikacji na wyjazdy
- Wyjazdy prywatne - Regulamin dystrybucji karnetów
- Zasady rezygnacji i zwrotów z imprez MCP
- Informacje nt. Cuore Rossonero
- MCP na Facebook
- MCP na YouTube

HistoriaPoczątki Milan Club Polonia sięgają dnia 28 grudnia 2001 roku, kiedy to we Wrocławiu spotkało się 5 zapalonych fanów Milanu, którzy mieli koncepcję założenia polskiego fanklubu Milanu. Wśród nich obecni byli między innymi pierwszy prezes Milan Club Polonia Michał Wrona, a także Marcin Kapinos i Marek Suski.

Plan został zrealizowany w dwóch etapach: wpierw w 2004 roku w Sądzie Rejonowym w Opolu zarejestrowane zostało Stowarzyszenie "Milan Club Polonia", zaś rok później zostaliśmy przyjęci przez "Associazione Italiana Milan Clubs" (AIMC - komórkę klubu AC Milan zrzeszającą fankluby) w poczet oficjalnych fanklubów Milanu, co oznaczało spore ułatwienie w kontaktach z Milanem i dostępem do biletów na mecze. Ze względu na odległość, jaka dzieliła pierwszych członków fanklubu, początki działalności były dość trudne. Kontakt odbywał się bowiem tylko za pomocą czatu internetowego lub tradycyjnej poczty, jednak z biegiem czasu działalność fanklubu nabrała profesjonalizmu.

Głównym celem powstania Milan Club Polonia była integracja polskich fanów Milanu. Czynimy to dwutorowo: organizując wyjazdy na mecze rossonerich oraz regionalne spotkania członków fanów klubu.

Pierwszy wyjazd pod egidą Milan Club Polonia miał miejsce 14 sierpnia 2002 roku, a wzięło w nim udział 8 osób. Jak często bywa z pierwszymi wyjazdami, jego organizacja odbiegała od perfekcji, a bilety na mecze były załatwiane dopiero na miejscu pod stadionem. Liczba uczestników wyjazdów rosła proporcjonalnie wraz ze wzrostem liczby członków w fanklubie, aż od kilku lat standardem stały się już wyjazdy pełno-autokarowe na najciekawsze mecze Milanu. Przez lata, kiedy to Milan Club Polonia nie był jeszcze oficjalnym fanklubem, jeździliśmy głównie na mecz wyjazdowe Milanu, na które łatwiej było zdobyć bilety. Kolejny wyjazd był więc zorganizowany jeszcze w 2002 roku do Dortmundu na mecz z Borussią, a następnie Werona na mecz z ChievoVerona w 2003 i spotkanie ze Spartą w Pradze w 2004 roku, na które nie mając biletu i tym samym pewności obejrzenia spotkania, pojechały z Polski aż 44 osoby. Na szczęście były to jeszcze czasy, w których dużo łatwiej było zdobyć bilet lub nawet wejść bez niego i wszyscy uczestnicy wyjazdu mogli obejrzeć na żywo ukochany Milan. Pierwszy w historii wyjazd na San Siro, MCP zorganizowało w maju 2004 roku, kiedy to na mecz dający Milanowi mistrzostwo Włoch, wybrała się z Polski 8-osobowa ekipa. Głównym problemem w organizacji wyjazdów nadal było zdobycie biletów na mecz, i przez to wyjazdy były dość rzadkie i niezbyt liczne. Również na mecz z Romą, Zarząd Milan Club Polonia posiłkować się musiał biletami zdobytymi od znajomego i zaprzyjaźnionego z MCP Włocha. Pierwszy wyjazd na mecz w roli oficjalnego fanklubu, czyli po wstąpieniu w szeregi AIMC, odbył się 28 września 2005 roku, kiedy to Milan grał w Gelsenkirchen z miejscowym Schalke 04, a w wyjeździe wzięło udział 25 osób, które mogły wreszcie czuć się spokojnie i nie martwić się o bilety. 8 marca 2006 roku, na San Siro po raz pierwszy pojechaliśmy autobusem, by w 37 osób zobaczyć jak wielki Milan rozprawia się z Bayernem Monachium zwyciężając 4-1, a 28 października 2006 roku rekordowe dotychczas 40 osób, mogło obejrzeć pierwsze w historii MCP derby Mediolanu, które niestety zakończyły się porażką 2-4.

Liczba członków Milan Club Polonia z każdym sezonem rosła bardzo dynamicznie. W 2007 roku wynosiła 386, a w 2008 MCP liczyło już 414 osób. 22 lutego 2008 roku powstała oficjalna i niezależna witryna internetowa Milan Club Polonia, która zaczęła skupiać wokół siebie członków fanklubu. 15 sierpnia 2008 roku, w związku z narastającą liczbą członków, Zarząd Milan Club Polonia zdecydował o powołaniu koordynatorów regionalnych, których zadaniem było zbieranie lokalnej społeczności i organizowanie wspólnych spotkań podczas oglądania meczów Milanu. Pierwszymi koordynatorami zostali: Jakub Muchacki (Śląsk), Marcin Porada (Małopolska), Tomasz Niedźwiedź (Lubelszczyzna), Jakub Sawicki (Trójmiasto), Patryk Piekarski (Wielkopolska), Tomasz Wojtkiewicz (Wyspy Brytyjskie) i Rafał Kiepuszewski (Mazowsze). 30 sierpnia 2008 roku doszło również do zmiany na stanowisku prezesa Milan Club Polonia, a funkcję tę objął Roman Sidorowicz.

W 2008 roku Milan grał w Pucharze UEFA, a więc wyjazdy były organizowane między innymi do holenderskiego Heerenveen, angielskiego Portsmouth, czy też do Bremy na mecz z Werderem. W maju 2009 roku wróciliśmy na San Siro i był to wielki powrót, bowiem 33-osoby po raz pierwszy w historii zobaczyło starcie Milanu z Juventusem, a już dwa tygodnie później zorganizowany był kolejny wyjazd do Mediolanu na mecz z Romą, by pożegnać legendę Milanu - Paolo Maldiniego. Dzięki znajomości języka włoskiego nowego prezesa, kontakty z AIMC uległy znacznej poprawie i dostęp do biletów stał się zdecydowanie łatwiejszy. W 2009 roku MCP ponownie gościło na derbach Mediolanu, a później zostały zorganizowane autokarowe wyjazdy na takie szlagiery jak Milan - Real Madryt, czy też Milan - Manchester United. Pełno autokarowe wyjazdy na mecze największego zainteresowania stały się standardem, a na derbach jesteśmy obecni już nieprzerwanie od 2009 roku. W 2009 roku Milan Club Polonia po raz pierwszy dał swoim członkom możliwość wyrobienia kart Cuore Rossonero, oraz zdecydował o nabyciu własnych karnetów na mecze Milanu w Serie A, a także po raz pierwszy umożliwił swoim członkom nabycie, bezpośrednio przez MCP, karnetów na Serie A i mini karnetów na mecze Milanu w Lidze Mistrzów. Dzięki temu w listopadzie 2011 roku, w wyjeździe na mecz Milan - Barcelona wzięła udział rekordowa liczba 67 osób z Milan Club Polonia. W 2010 roku prezes MCP Roman Sidorowicz, został również zaproszony przez AIMC na spotkanie Milan - Brescia, które mógł obejrzeć w towarzystwie prezesów innych fanklubów z trybuny honorowej, oraz co kluczowe, zacieśnić i nawiązać nowe kontakty, ułatwiające dalszą współpracę z AIMC.

Rok 2011 był niezwykle ważny w życiu Milan Club Polonia. Po tym jak w 2010 MCP liczyło 471 członków, Zarząd fanklubu oczekiwał, iż pierwszy raz w historii przekroczymy magiczną liczbę 500 osób. W związku z rosnącą liczbą członków i wymogami dotyczącymi ochrony dany osobowych, w 2011 roku utworzony został także specjalny Panel MCP, dzięki któremu każdy członek mając swój indywidualny login, dużo łatwiej może się zapisywać nie tylko do fanklubu, ale także na wyjazdy i wszelkie imprezy organizowane przez MCP. Pierwszy rok działania Panelu przyniósł jeszcze pewne problemy natury technicznej, jednak liczba członków w 2011 roku wynosiła rekordowe 605 osób. 2011 rok oznaczał również 10-lecie Milan Club Polonia, które było hucznie obchodzone podczas Zlotu w Czaplinku, w którym udział wzięło również rekordowe 111 osób. Z tej okazji, na zaproszenie Zarządu MCP, na zlocie pojawili się także przedstawiciele AIMC, którzy przyjechali z Pucharem Mistrzów, zdobytym przez Milan w 2007 roku w Atenach. Końcówka 2011 roku, oprócz wspomnianego wcześniej meczu z Barceloną, oznaczała również listopadowy wyjazd do Mińska na mecz Ligi Mistrzów z Bate Borysów, przed którym Zarząd Milan Club Polonia miał możliwość spotkania się w hotelu z zawodnikami Milanu. Był to jeden z najtrudniejszych organizacyjnie wyjazdów w historii MCP, ponieważ wymagał on specjalnego zorganizowania noclegu w Mińsku oraz 40 wiz na wjazd do Białorusi, co nie było łatwe, ponieważ wymagało wielokrotnych wizyt w Ambasadzie Białorusi w Białymstoku.

Lata 2012 i 2013 były kontynuacją potyczek z Barceloną w Lidze Mistrzów, a reprezentacja Milan Club Polonia była obecna na każdej z nich. Do tego dochodziły standardowe już wyjazdy na mecze z Interem i Juventusem, a także wyprawy do Londynu i Eindhoven na spotkania odpowiednio z Arsenalem i PSV. W 2012 roku, podczas spotkania Milan - Juventus, dzięki znakomitej współpracy na linii MCP - AIMC, koordynator regionu łódzkiego Rafał Grobelak, mógł obejrzeć mecz z trybuny honorowej, a przed meczem spotkać się z legendą Milanu, Marco Van Bastenem. W 2012 roku liczba członków Milan Club Polonia sięgnęła również najwyższego dotychczas poziomu w historii. MCP liczyło bowiem aż 768 członków i stało się największym oficjalnym fanklubem Milanu w Europie.. Co ciekawe, dokładnie tyle samo osób liczyło MCP w sezonie 2013/14.

W 2014, w wyniku braku Milanu w europejskich pucharach, organizowane były autokarowe wyjazdy do Mediolanu na 2 mecze z Interem oraz 2 spotkania z Juventusem. Wraz z kryzysem Milanu i bardzo słabymi wynikami, widoczny stał się również delikatny spadek w liczbie członków, jednak odpowiednio 712 osób w 2014 i 684 osoby w 2015 roku, wciąż sprawiają, że Milan Club Polonia jest nadal największym w Europie oficjalnym fanklubem Milanu, a polska czerwono-czarna społeczność jest niesamowicie liczna i bardzo mocno przywiązana do Milanu. W maju 2015 roku podczas meczu Sassuolo - Milan mający dość, fatalnej postawy zawodników Milanu członkowie MCP, wywiesili wymowny transparent z napisem: "Noi: Viaggio dalla Polonia 30 ore, Voi: Neanche 90 minuti con il cuore", który został szeroko zauważony i skomentowany przez włoskie media. Miesiąc później, drużyna piłkarska Milan Club Polonia zwyciężyła w 1. Oficjalnym Europejskim Turniej Fanklubów Milanu, który rozgrywany był w słowackiej Žarnovicy. W grudniu 2015 roku Milan Club Polonia po raz pierwszy objął patronat nad plebiscytem wyboru Piłkarza Roku Milanu w Polsce, który organizowany był przez portal ACMilan.pl i ufundował nagrodę, która w maju 2016 roku została przez Członka Zarządu Kamila Cieślaka, wręczona bezpośrednio zwycięzcy plebiscytu, Giacomo Bonaventurze.

W 2016 roku, mimo słabych wyników zespołu, liczba członków MCP wynosiła 627 osób, co pozwalało nadal na zachowanie statusu największego fanklubu Milanu w Europie, który trwa nieprzerwanie od 2012 roku. W maju aż 40-osobowa grupa członków MCP, wybrała się do Rzymu na finał Pucharu Włoch z Juventusem, a w czerwcu drużyna piłkarska MCP potwierdziła swoją wielkość i obroniła trofeum wygrywając w 2. Europejskim Turnieju Fanklubów Milanu.

Rok 2017 był natomiast jednym z najważniejszych w 16-letniej historii MCP. W czerwcu tego roku, nazwa Milan Club Polonia obiegła cały świat i była wymieniana praktycznie we wszystkich światowych mediach sportowych, łącznie z okładką "La Gazzetta dello Sport", a na skrzynki mailowe MCP napływały wiadomości z gratulacjami z takich krajów jak Peru, czy Maroko. Wszystko to, za sprawą akcji jaka została przeprowadzona przez MCP w Krakowie podczas meczu Dania - Włochy, rozgrywanego w ramach Euro U-21, gdzie bramkarz Milanu Gianluigi Donnarumma został obsypany fałszywymi dolarami symbolizującymi jego fałszywą miłość do Milanu, wynikającą z bardzo długich negocjacji i ostatecznie odmowy przedłużenia kontraktu, mimo wcześniejszych obietnic pozostania w Milanie i wypowiedzi, w których podkreślał, że chce zostać legendą Milanu. Protest zorganizowany przez MCP przerósł wszelkie oczekiwania i według wielu mediów stał się pretekstem do wznowienia rozmów na temat nowego kontraktu, który ostatecznie został podpisany. Włoski oddział słynnej amerykańskiej telewizji FOX Sports ogłosił nawet wprost, że kontrakt został podpisany dzięki akcji Milan Club Polonia. Sytuacja była o tyle ciekawa, że dwa miesiące wcześniej, Donnarumma odbierał z rąk prezesa MCP Romana Sidorowicza oraz Piotra Rzymańskiego, nagrodę Piłkarza Roku Milanu w 2016 roku oraz pozdrawiał wszystkich członków MCP na filmie opublikowanym, na kanale MCP, na Youtube. W tym samym roku padł również rekord pod względem liczby członków MCP. Do fanklubu zapisało się aż 861 osób, a w trzeciej edycji Europejskiego Turnieju Fanklubów Milanu, który rozgrywany był we włoskiej miejscowości Arco, zespół MCP zajął 3 miejsce, plasując się za włoskim fanklubem Bassosarca, oraz fanklubem Milanu z Macedonii, a we wrześniu aż 50 osób z MCP, udało się do Wiednia na mecz Ligi Europy przeciwko Austrii Wiedeń.

Milan Club Polonia oprócz wizyt na San Siro (byliśmy już m.in. świadkami meczu z Romą dającego rossonerim scudetto w 2004 r. oraz wspólnie z setką tysięcy fanów świętowaliśmy 18. tytuł mistrza Włoch na Piazza Duomo w Mediolanie) organizuje także wyjazdy na spotkania rozgrywane poza Mediolanem. W ten sposób jeżdżąc za Milanem odwiedziliśmy Niemcy (Dortmund, Gelsenkirchen, Brema, Monachium), Czechy (Liberec, Praga), Anglię (Manchester, Londyn, Portsmouth), Holandię (Heerenveen, Eindhoven), Hiszpanię (Madryt), Austrię (Wiedeń) czy też inne rejony Włoch (Werona, Reggio Emilia, Frosinone, Turyn, Sardynia). Nie zamierzamy na tym poprzestawać. W planach mamy kolejne wyprawy na mecze Milanu.

Milan Club Polonia organizuje ponadto coroczne spotkania polskich fanów czerwono-czarnych. Przez kilka lat spotykaliśmy się w Krakowie jednak w kolejnych latach - ze względu na rosnące zainteresowanie Zjazdami MCP – spotkania są organizowane w dużych ośrodkach wypoczynkowych, co roku w innym rejonie Polski. W ostatnich latach w naszych spotkaniach regularnie uczestniczy ponad sto osób. Wspólnie oglądamy mecze Milanu, rozgrywamy turnieje piłkarskie, uprawiamy gry terenowe, zaś wieczory to czas na szeroko pojętą integrację.

MCP organizuje również spotkania przy okazji ważnych wydarzeń z życia klubu: spotykaliśmy się wspólnie oglądając zwycięski finał Ligi Mistrzów w Manchesterze, wspólnie smuciliśmy się porażką w Stambule, wreszcie na nowo przeżywaliśmy chwile wzniesień po tryumfie w Atenach. Regularnie spotykamy się również podczas najważniejszych meczów Milanu w Serie A, a spis lokali w jakich oglądamy mecze, jest na bieżąco podawany na naszym profilu na www.facebook.com/milanclubpolonia.pl

W trakcie siedemnastoletniej działalności Milan Club Polonia zorganizował łącznie blisko 70 wyjazdów na mecze rossonerich oraz 30 oficjalnych spotkań fanów Milanu w Polsce. Liczba naszych członków z roku na rok jest coraz większa: rozpoczynaliśmy od 152 osób, w kolejnym roku przekroczyliśmy barierę dwustu członków, następnie 500, by w obecnym sezonie zgromadzić aż 810 sympatyków Milanu. Obecnie celem jest przekroczenie magicznej liczby 1000, która kilka lat temu nie była zakładana nawet w najskrytszych marzeniach. Od sezonu 2012/13 do chwili obecnej Milan Club Polonia jest największym oficjalnym fanklubem Milanu w Europie!

Milan Club Polonia tworzą osoby ambitne, które nie poprzestają na już osiągniętych celach. Za każdym razem wyznaczamy sobie kolejne, dzięki czemu nie popadamy w rutynę, a nasi członkowie mają możliwość pielęgnowania swojej pasji na wiele różnych sposobów. Tak właśnie na co dzień tworzy się nasza historia. Nieprzerwanie od 2001 roku! FORZA MILAN!

Partnerzy MCP
ACMilan.PLACMilan24.comKoszulki piłkarskie
  | MILAN CLUB POLONIA - STRONA GŁÓWNA | O FANKLUBIE | AKTUALNOŚCI | WYJAZDY MCP | ZLOTY MCP | GADŻETY MCP | KONTAKT | statystyka